Loading...

Blog

donica-na-jesiengs

JESIENNA DONICA NA BALKON – ZRÓB TO SAM (DIY)

Balkon, czy taras bez kwiatów jest smutny. Jesienną porą zwłaszcza należy zadbać o roślinną aranżacje, przygotowując nasze donice do sezonu zimowego. Dlatego często jestem pytana, jakimi roślinami obsadzić donice ustawione na tarasie czy balkonie, aby były atrakcyjne przez cały rok. Oto pomysł na ciekawą kompozycje roślinną, która doskonale nadaje się zarówno do dekoracji tarasu przy domu jednorodzinnym, jak i balkonu w bloku. Nawet w donicach można stworzyć interesujący mini-ogródek z kilku gatunków roślin różnych rozmiarów i wysokości, który nawet zimą będzie cieszył nasze oko. A miesiąc listopad to ostatni moment na nową kompozycję w donicy, a więc do dzieła!

Oto przykład typowej aranżacji balkonowej, która jest po prostu nudna ;/

063d0d74ce4cd646e9a7969b79327ee8_1000_1000_0_1

Ta sama donica może zostać zaaranżowana również według takiej propozycji 🙂

donica-na-jesiengs

Ale zacznijmy od początku, podstawą dobrej aranżacji balkonowej jest odpowiednia donica.

Przygotowanie donic przed posadzeniem roślin:

Jeżeli wybrane do kompozycji donice wykonane są z drewna (tak jak na zdjęciu), warto wyłożyć ich wnętrze agrowłókniną, która przepuszcza wodę i powietrze oraz zabezpiecza drewno przed kontaktem z ziemią (dostępne są w sprzedaży donice już wyłożone wewnątrz odpowiednią włókniną). Można też boki donicy wyłożyć matą termoizolacyjną, która zabezpieczy korzenie roślin w okresie zimowym. Bezpośrednio przed nadejściem zimy zalecane jest również mocniejsze zabezpieczenie donic przed mrozami, do tego celu można użyć mat słomianych lub płyt styropianowych, którymi otacza się wewnętrzne boki i dno donicy.
Konieczne jest zapewnienie w donicy drenażu, dlatego dno należy wysypać ok. 10 cm warstwą kruszywa, na przykład keramzytu lub żwirku. Aby zapewnić lepsze warunki wegetacji roślin, do sadzenia zamiast zwykłej ziemi ogrodowej, można użyć substratu do tzw. zielonych dachów (mieszanka ziemi, nawozu, torfu oraz kruszywa). Najlepszym wypełnieniem donicy jest lekki kompost z warstwą przepuszczalną.

Kiedy przygotujemy już odpowiednią donicę, czas na odpowiednie rośliny 🙂

rosliny2

Kompozycja roślinna w donicy:

Kluczem do sukcesu pięknej aranżacji roślinnej jest różnorodność roślin, ich kolorów, tekstur i wysokości, ale przede wszystkim ich atrakcyjność o każdej porze roku. Rośliny w donicach maja wyglądać po prostu ładnie w każdym miesiącu, nawet w okresie zimowym. Tak, jest to możliwe! I nie trzeba używać do tej kompozycji tylko iglaków 🙂 Wszystkie wybrane przeze mnie gatunki są roślinami zimozielonymi, co to znaczy? Nie tracą swoich liści na zimę i są dekoracją nawet o tej porze roku.

Zastosowane w naszej kompozycji rośliny (na zdj kolejno od lewej):

  • Trzmielina Fortunea ‚Emerald Gaiety’ (Euonymus fortunei ‚Emerald Gaiety’) – Krzew zimozielony, biało-pstry, do 0,6 m wysokości i ok. 100 cm szer.
  • Żurawka ogrodowa ‚Palace Purple’ (Heuchera hybrida ‚Palace Purple’ ) –  liście mają piękny bordowy kolor, ok. 40 cm wysokości, kwitnie (czerwiec–lipiec).
  • Turzyca włosowa ‚Bronze form’ (Carex comans ‚Bronze form) – niewysoka zimozielona trawa ozdobna a o ciemnobrązowych liściach., tworzy gęste kępy o wysokości około 30 cm wys.
  • Kosodrzewina/sosna górska ‚Mops’ (Pinus mugo ‚Mops’) – krzew  iglasty, karłowata, wolno rosnąca odmiana. Ma półkolisty kształt. W ciągu 15 lat dorasta do 90 cm wysokości. W ciągu roku pędy przyrastają jedynie 3 cm.
  • Ciemiernik czerwony (Helleborus purpurascens) – roślina zimozielona o dużych skórzastych liściach. Dorasta do wysokości ok.30 cm. Kolor kwiatów czerwony, zakwitają ok.stycznia/lutego, utrzymują się do końca marca.
  • Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) – trawa ozdobna, osiąga 80 cm wysokości i tworzy zwarte kępy. Liście długie, wąskie, szarozielone. Duże pierzaste kłosy koloru czerwonobrązowego wyrastają wysoko ponad kępy liściowe., pozostają ozdobą przez całą zimę.

Uwagi:

Podłoże w donicy należy na wierzchu wysypać żwirem ozdobnym lub korą, co wykończy kompozycję dodając jej efektu czystości.

Do tej kompozycji nadają się również zamiennie takie rośliny jak: rozchodnik olbrzymi (Sedum spectabile),  wrzosy (Calluna vulgaris), wrzośce (Erica), pieris japoński (Pieris japonica) czy bluszcze (Hedera helix). Eksperymentujcie i próbujcie łączyć rośliny w kompozycje według własnego gustu 🙂

Mam nadzieje, że efekt jesiennej donicy podoba Wam się tak jak mi, możne znajdziecie miejsce na nią u siebie na balkonie? Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *