Loading...

Blog

forum_przestrzeni_2016_logo500_margines_1

Forum Przestrzeni Małopolska

14 grudnia 2016 roku w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyła się organizowana przez województwo małopolskie trzecia edycja Forum Przestrzeni, w tym roku poświęcona zagadnieniu Idealizm i pragmatyzm. Życie przestrzeni, życie w przestrzeni. W trakcie spotkania wzięliśmy udział w warsztatach, które zostały przeprowadzone przez trenerki z Fundacji Sendzimira. Efekty warsztatów, mogą być wykorzystane w działaniach partycypacyjnych dotyczących kształtowania przestrzeni. Wykorzystanie wraz z innymi uczestnikami Piramidy VISIS pozwoliło na wypracowanie ciekawych rozwiązań i innowacyjnych działań w naszej tzw. zielonej aktywności zawodowej.

Więcej informacji na stronie tutaj (klik).

forum_przestrzeni_2016_logo500_margines_1

Grupa warsztatowa, w której braliśmy udział zajmowała się tematem: „Miejskie ekosystemy”. Potencjał jednego z naszych pomysłów, grupa uznała za najwyższy. A przestawiona przez nas innowacja polega na:

cyt.”Mieszkańcy dla zielonej dzielnicy, czyli wirtualny pieniądz na inwestycje lokalne„:

Projekt zakładał uruchomienie programu zielonego wolontariatu, w ramach którego w każdej dzielnicy mieszkańcy mogliby angażować się w urządzanie i utrzymywanie zieleni w przestrzeni publicznej. Praca mieszkańców byłaby „opłacana” wirtualnym pieniądzem – środkami wysokości realnego kosztu wykonania danej pracy (nasadzenia, podlewania itp.), które następnie przeznaczane byłyby na rzeczywistą inwestycję w konkretny projekt dla osiedla gdzie praca została wykonana. Działanie to miałoby na celu zwiększenie zaangażowania mieszkańców w dbałość o przestrzeń wokół siebie i zmotywowanie ich do tego dodatkową nagrodą. W trakcie dyskusji rozważano również aspekt sprawiedliwości środowiskowej – należy pamiętać o tym, że często miejsca gdzie aktywność mieszkańców jest mniejsza (często zmarginalizowane) otrzymują mniejsze wsparcie i administracja musi na to zwracać uwagę, by przyczyniać się do poprawy sytuacji w zakresie istotnego wyzwania jakim jest równy dostęp do terenów zieleni.”

źródło: Raport z warsztatów Piramidy VISIShttps://www.malopolska.pl/_userfiles/uploads/Forum_przestrzeni_2016_raport_warsztaty.pdf

Podoba Wam się takie rozwiązanie? Co o nim sądzicie? Czekamy na uwagi!

Film ze spotkania tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *