Loading...

ANTRESOLA W KAWALERCE m. WROCŁAW, woj. dolnośląskie

 

Styczeń, to czas podsumowania projektów z zeszłego roku, zamknięty sezon i czas na uzupełnienie portfolio 🙂 Zaczniemy nieco od tzw. „prywaty”, chciałabym przedstawić wam projekt oraz wykończenie zrealizowane dla mnie samej, czyli właścicielki GRUNT STUDIO ;-P

Jest to projekt, który powstał dość spontanicznie w czerwcu 2017 r. – antresola w kawalerce o metrażu 32 m2, zlokalizowanej w centrum Wrocławia w starej kamienicy. Dzięki dużej wysokości sufitów – 310 cm, była możliwość zainstalowania antresoli, czyli tzw. półpiętra. Pod antresolą wysokość 180 cm, na poziomie antresoli mamy wysokość 120 cm, natomiast cała konstrukcja jedynie 10 cm grubości. Już od dłuższego czasu marzyliśmy z mężem o takim rozwiązaniu, przyszedł na to odpowiedni czas i zaryzykowaliśmy 🙂 Nie ma to jak testować pomysły na sobie ;P

Powstał projekt, następnie realizacja i wykończenie konstrukcji małej architektury, czyli naszej antresoli o metrażu: 6 m2. Cała ta nowo-zaprojektowana przestrzeń miała na celu powiększenie powierzchni kawalerki i oddzielenie sypialni od reszty mieszkania. Na antresoli mieści się materac o wym. 160×200 cm, samodzielnie wykonane oparcie łóżka oraz miejsce na stolik, najczęściej wykorzystywany pod ekran komputera przy oglądaniu filmów, leżąc w łóżku. Należy pamiętać, iż przy planowaniu łóżka na antresoli w postaci materaca położonego wprost na jej powierzchni, podłoga półpiętra musi mieć niewielkie przerwy pomiędzy deskowaniem, ok. 3-4 mm prześwity. Maja one służyć wentylacji materaca i cyrkulacji powietrza tuz pod nim!

Innowacyjnym rozwiązaniem stała się konstrukcja antresoli podparta jedynie na 3 drewnianych słupach, czwarte mocowanie znalazło się w podwieszeniu konstrukcji do sufitu. W drewnianym słupie na poziomie antresoli, został ukryty stalowy pręt dla bezpieczeństwa przymocowany aż  na 5 kotwach do sufitu. Taka konstrukcja podwieszenia jednego z rogów antresoli do sufitu była możliwa tylko dlatego, iż sufity w naszej kamienicy od 3 piętra są konstrukcji betonowej, a nie drewnianej. Nie ryzykowalibyśmy z takim sposobem mocowania przy drewnianym stropie, z pewnością groziłoby to uszkodzeniu sufitu jak i stropu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskaliśmy otwartą przestrzeń pod antresolą, a nie podzieloną drewniany słupem na środku pokoju. Dodatkowym elementem konstrukcji są liczne półki i schowki pod schodami oraz ozdobne grube sznury bawełniane w postaci barierek i poręczy, zakończone mosiężnymi detalami. Konstrukcja została wykonana z najtańszego drewna litego, czyli suszonych desek sosnowych. Nie podoba nam się jak sosna z czasem ciemnieje i żółknie, dlatego całość wykończona została niemieckiej produkcji bio-olejem impregnującym drewno, najpierw przeźroczystą bazą, następnie dwoma warstwami lekko zabielającymi deski. Dało to efekt lekkości całej konstrukcji i rozjaśniło wnętrze.

Projekt, stan zastany oraz inspiracje:

C:UsersAdministratorDesktopDOKUMENTYantresolaANTRESOLAwymi

W takcie realizacji:

IMG_7201IMG_7189

IMG_7198IMG_7196

Późnym wieczorem po montażu całości i malowaniu drewna:

IMG_7924

IMG_7935

IMG_7897

IMG_7945

Wygląd półpiętra na antresoli, mieści się duży materac o wym. 160 x 200 cm, zagłówek łóżka, stolik i kilka innych rzeczy.

2

Antresola i przestrzeń pod nią w kolejnych dniach użytkowania:

6

5

Widok z kuchni na pokój i antresolę przez tzw. „okno podawcze”:

12Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu całego przedsięwzięcia, ta realizacja kosztowała nas sporo pracy i nerwów, ale było warto! Polecamy takie rozwiązania do małych wnętrz czy kawalerek.

Forum Przestrzeni Małopolska

14 grudnia 2016 roku w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyła się organizowana przez województwo małopolskie trzecia edycja Forum Przestrzeni, w tym roku poświęcona zagadnieniu Idealizm i pragmatyzm. Życie przestrzeni, życie w przestrzeni. W trakcie spotkania wzięliśmy udział w warsztatach, które zostały przeprowadzone przez trenerki z Fundacji Sendzimira. Efekty warsztatów, mogą być wykorzystane w działaniach partycypacyjnych dotyczących kształtowania przestrzeni. Wykorzystanie wraz z innymi uczestnikami Piramidy VISIS pozwoliło na wypracowanie ciekawych rozwiązań i innowacyjnych działań w naszej tzw. zielonej aktywności zawodowej.

Więcej informacji na stronie tutaj (klik).

forum_przestrzeni_2016_logo500_margines_1

Grupa warsztatowa, w której braliśmy udział zajmowała się tematem: „Miejskie ekosystemy”. Potencjał jednego z naszych pomysłów, grupa uznała za najwyższy. A przestawiona przez nas innowacja polega na:

cyt.”Mieszkańcy dla zielonej dzielnicy, czyli wirtualny pieniądz na inwestycje lokalne„:

Projekt zakładał uruchomienie programu zielonego wolontariatu, w ramach którego w każdej dzielnicy mieszkańcy mogliby angażować się w urządzanie i utrzymywanie zieleni w przestrzeni publicznej. Praca mieszkańców byłaby „opłacana” wirtualnym pieniądzem – środkami wysokości realnego kosztu wykonania danej pracy (nasadzenia, podlewania itp.), które następnie przeznaczane byłyby na rzeczywistą inwestycję w konkretny projekt dla osiedla gdzie praca została wykonana. Działanie to miałoby na celu zwiększenie zaangażowania mieszkańców w dbałość o przestrzeń wokół siebie i zmotywowanie ich do tego dodatkową nagrodą. W trakcie dyskusji rozważano również aspekt sprawiedliwości środowiskowej – należy pamiętać o tym, że często miejsca gdzie aktywność mieszkańców jest mniejsza (często zmarginalizowane) otrzymują mniejsze wsparcie i administracja musi na to zwracać uwagę, by przyczyniać się do poprawy sytuacji w zakresie istotnego wyzwania jakim jest równy dostęp do terenów zieleni.”

źródło: Raport z warsztatów Piramidy VISIShttps://www.malopolska.pl/_userfiles/uploads/Forum_przestrzeni_2016_raport_warsztaty.pdf

Podoba Wam się takie rozwiązanie? Co o nim sądzicie? Czekamy na uwagi!

Film ze spotkania tutaj:

JESIENNA DONICA NA BALKON – ZRÓB TO SAM (DIY)

Balkon, czy taras bez kwiatów jest smutny. Jesienną porą zwłaszcza należy zadbać o roślinną aranżacje, przygotowując nasze donice do sezonu zimowego. Dlatego często jestem pytana, jakimi roślinami obsadzić donice ustawione na tarasie czy balkonie, aby były atrakcyjne przez cały rok. Oto pomysł na ciekawą kompozycje roślinną, która doskonale nadaje się zarówno do dekoracji tarasu przy domu jednorodzinnym, jak i balkonu w bloku. Nawet w donicach można stworzyć interesujący mini-ogródek z kilku gatunków roślin różnych rozmiarów i wysokości, który nawet zimą będzie cieszył nasze oko. A miesiąc listopad to ostatni moment na nową kompozycję w donicy, a więc do dzieła!

Oto przykład typowej aranżacji balkonowej, która jest po prostu nudna ;/

063d0d74ce4cd646e9a7969b79327ee8_1000_1000_0_1

Ta sama donica może zostać zaaranżowana również według takiej propozycji 🙂

donica-na-jesiengs

Ale zacznijmy od początku, podstawą dobrej aranżacji balkonowej jest odpowiednia donica.

Przygotowanie donic przed posadzeniem roślin:

Jeżeli wybrane do kompozycji donice wykonane są z drewna (tak jak na zdjęciu), warto wyłożyć ich wnętrze agrowłókniną, która przepuszcza wodę i powietrze oraz zabezpiecza drewno przed kontaktem z ziemią (dostępne są w sprzedaży donice już wyłożone wewnątrz odpowiednią włókniną). Można też boki donicy wyłożyć matą termoizolacyjną, która zabezpieczy korzenie roślin w okresie zimowym. Bezpośrednio przed nadejściem zimy zalecane jest również mocniejsze zabezpieczenie donic przed mrozami, do tego celu można użyć mat słomianych lub płyt styropianowych, którymi otacza się wewnętrzne boki i dno donicy.
Konieczne jest zapewnienie w donicy drenażu, dlatego dno należy wysypać ok. 10 cm warstwą kruszywa, na przykład keramzytu lub żwirku. Aby zapewnić lepsze warunki wegetacji roślin, do sadzenia zamiast zwykłej ziemi ogrodowej, można użyć substratu do tzw. zielonych dachów (mieszanka ziemi, nawozu, torfu oraz kruszywa). Najlepszym wypełnieniem donicy jest lekki kompost z warstwą przepuszczalną.

Kiedy przygotujemy już odpowiednią donicę, czas na odpowiednie rośliny 🙂

rosliny2

Kompozycja roślinna w donicy:

Kluczem do sukcesu pięknej aranżacji roślinnej jest różnorodność roślin, ich kolorów, tekstur i wysokości, ale przede wszystkim ich atrakcyjność o każdej porze roku. Rośliny w donicach maja wyglądać po prostu ładnie w każdym miesiącu, nawet w okresie zimowym. Tak, jest to możliwe! I nie trzeba używać do tej kompozycji tylko iglaków 🙂 Wszystkie wybrane przeze mnie gatunki są roślinami zimozielonymi, co to znaczy? Nie tracą swoich liści na zimę i są dekoracją nawet o tej porze roku.

Zastosowane w naszej kompozycji rośliny (na zdj kolejno od lewej):

 • Trzmielina Fortunea ‚Emerald Gaiety’ (Euonymus fortunei ‚Emerald Gaiety’) – Krzew zimozielony, biało-pstry, do 0,6 m wysokości i ok. 100 cm szer.
 • Żurawka ogrodowa ‚Palace Purple’ (Heuchera hybrida ‚Palace Purple’ ) –  liście mają piękny bordowy kolor, ok. 40 cm wysokości, kwitnie (czerwiec–lipiec).
 • Turzyca włosowa ‚Bronze form’ (Carex comans ‚Bronze form) – niewysoka zimozielona trawa ozdobna a o ciemnobrązowych liściach., tworzy gęste kępy o wysokości około 30 cm wys.
 • Kosodrzewina/sosna górska ‚Mops’ (Pinus mugo ‚Mops’) – krzew  iglasty, karłowata, wolno rosnąca odmiana. Ma półkolisty kształt. W ciągu 15 lat dorasta do 90 cm wysokości. W ciągu roku pędy przyrastają jedynie 3 cm.
 • Ciemiernik czerwony (Helleborus purpurascens) – roślina zimozielona o dużych skórzastych liściach. Dorasta do wysokości ok.30 cm. Kolor kwiatów czerwony, zakwitają ok.stycznia/lutego, utrzymują się do końca marca.
 • Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) – trawa ozdobna, osiąga 80 cm wysokości i tworzy zwarte kępy. Liście długie, wąskie, szarozielone. Duże pierzaste kłosy koloru czerwonobrązowego wyrastają wysoko ponad kępy liściowe., pozostają ozdobą przez całą zimę.

Uwagi:

Podłoże w donicy należy na wierzchu wysypać żwirem ozdobnym lub korą, co wykończy kompozycję dodając jej efektu czystości.

Do tej kompozycji nadają się również zamiennie takie rośliny jak: rozchodnik olbrzymi (Sedum spectabile),  wrzosy (Calluna vulgaris), wrzośce (Erica), pieris japoński (Pieris japonica) czy bluszcze (Hedera helix). Eksperymentujcie i próbujcie łączyć rośliny w kompozycje według własnego gustu 🙂

Mam nadzieje, że efekt jesiennej donicy podoba Wam się tak jak mi, możne znajdziecie miejsce na nią u siebie na balkonie? Powodzenia!

Latający ogród – Kokedama

Projekt ZRÓB TO SAM (DIY), w postaci „latającego ogrodu”, czyli kokedamy. Ostatnio jest to bardzo modna forma aranżacji wnętrz roślinnością! Chciałabym więc Was zachęcić tym małym projektem do zazieleniania waszych mieszkań w ten alternatywny sposób. Zaczynamy!

cam00016

Co to jest KOKEDAMA?

Kokedama (kula-mech) z dosłownego tłumaczenia koke czyli mech i dama czyli kula to nowoczesna japońska forma sztuki prezentowania roślin i kwiatów. W Kokedamie nie używamy doniczek. Korzenie roślin umieszczane są w specjalnie to tego przygotowanej ziemi, uformowanej w kształcie kuli, otoczonej mchem, który stanowi swoiste spoiwo.  Tak zaaranżowaną kulę z rośliną możemy powiesić lub postawić na talerzyku, która przepięknie prezentuje się we wnętrzach.

Co nam będzie potrzebne?

 1. Ziemię akadama
 2. Ziemia torfowa
 3. Mech
 4. Sznurek naturalny
 5. Miska z wodą do zamoczenia gotowej kokedamy
 6. Gumowe rękawiczki do pracy
 7. Mała roślinka – najważniejsze (najlepiej odporny na przesuszanie, np. sukulent)

Jak to robimy?

 1. Wsypujemy do miski kompost i ziemię akadama w stosunku mniej więcej 70%-30%
 2. Dodajemy tyle wody, by po wymieszaniu ziemia miała konsystencję gliny
 3. Mieszamy i wyrabiamy ziemię
 4. Formujemy kulę i odkładamy na chwilę
 5. Wyjmujemy roślinkę z doniczki
 6. Delikatnie usuwamy z niej ziemię, tak by nie uszkodzić korzeni.
 7. Robimy w kuli niewielki otwór. Wkładamy do środka roślinkę i ładnie wszystko formujemy, tak aby się nie rozleciało.
 8. Oblepiamy kulę mchem. Po prostu bierzemy kawałek mchu i delikatnie przyciskamy do ziemi.
 9. Bierzemy kawałki sznurka i owijamy dość mocno całą kulę, by się wszystko trzymało.
 10. Wkładamy kokedamę do miski z wodą na jakieś 10-15 minut, by się roślinka dobrze nawodniła.
 11. Możecie kokedamę zostawić w takim stanie na misce lub tacy, albo zawieście ją na sznurkach pod sufitem.

Uwagi:

 1. Nie przywiązujcie sznurka mocującego do samej roślinki, bo zrobicie jej krzywdę a ciężar ziemi sprawi, że gliniana kulka wyląduje Wam na dywanie!
 2. Podlewanie: codziennie rano spryskuj wodą. Można też co jakiś czas zamoczyć kokedamę w misce z wodą, ok. 10-15 min, następnie wyjąć z miski na papierowy ręcznik, aby kula się odsączyła z nadmiaru wody.
 3. Nie wieszajcie kokedamy bezpośrednio przy oknie, bo mech uschnie, najbardziej lubi nie za ciepłe, zacienione i wilgotne miejsca.

cam00018

Mam nadzieje, że efekt zadania podoba Wam się tak jak mi, możne znajdziecie miejsce u siebie na wiszące roślinki. Powodzenia!

Sałatka „zjedz ogród”

Przygotowałam przepis na przepyszną letnią sałatkę pt. zjedz ogród, jest to sałatka, którą ostatnio jem na śniadanie, obiad i kolację.

Większość składników sałatki pochodzi z moich ogrodowych grządek, stąd hasło zjedz ogród! A oto i jej składniki sfotografowane jeszcze w uprawie 🙂

IMG_2486

Sezon na truskawki w trakcie, korzystajcie! Tak szybko się kończy 🙁

IMG_2480

Całkiem niedawno przeze mnie odkryta rzeżucha ogrodowa, świetny wyrazisty smak. Idealna również do twarożku.

IMG_2483

Kilka listków młodej botwinki w sałatce dodają jej charakteru kolorystycznego jak i smakowego.

IMG_2494

Na koniec ulubione listki rukoli.

IMG_2523

Tutaj już wszystkie składniki sałatki:

 • mieszanka sałat i zieleniny (rukola, młoda botwinka, rzeżucha ogrodowa, młode liście szpinaku) – z ogrodowych upraw
 • kwiaty szczypioru – również z ogrodowych upraw
 • truskawki – najlepiej ogrodowe, nie sklepowe 😛
 • prażone migdały, pestki dyni i sezam
 • ser solankowy wędzony lub inny, który lubisz (pasuje dosłownie każdy)

Sos:

 • olej lniany – 3 łyżeczki
 • ocet balsamiczny – 1 łyżeczka
 • miód – 2 łyżeczki
 • sok z cytryny – 1 łyżeczka
 • musztarda miodowa – 1 łyżeczka
 • zioła prowansalskie lub inne ulubione
 • sól himalajska i pieprz biały do smaku

IMG_2533

Liście sałat i zieleniny opłukuję delikatnie, suszę i układam na talerzu. Następnie warstwowo układam na sałacie kolejno truskawki, pokruszony ser i prażone pestki. Na koniec posypuję całość płatkami kwiatów szczypiorku oraz polewam sosem, który wykonuję w bardzo prosty sposób 🙂 Wszystkie wymienione składniki sosu umieszczam w małym słoiczku, potrząsam nim tak długo, aż uzyskam gęstą i jednolitą konsystencję. I tyle potrzeba do szczęścia!

IMG_2536

Większość składników tej sałatki możesz wyhodować w swoim ogrodzie lub na balkonie! Jest to mój hit lata 🙂 Smacznego!

Lato Kwiatów w Otmuchowie 2016

Zapraszamy na naszą foto-relację z wydarzenia, które odbyło się w dniach 1-3 lipca 2016, czyli Lato Kwiatów 2016 w Otmuchowie (woj. opolskie).

3634_bez_tytulu

Lato Kwiatów w tym roku rozpoczęło się 1 lipca (w piątek) i trwało jak zwykle do niedzieli. O godz. 17.00 zainaugurowane zostało barwnym kwietnym korowodem, który przeszedł ulicami miasta, a w którym zaprezentowały się wszystkie otmuchowskie sołectwa, jednostki OSP i koła gospodyń wiejskich. Po głośnym i pachnącym przemarszu można już było dać się porwać targowej atmosferze i ruszyć na poszukiwania swoich wymarzonych roślin ;D

Oto kilka inspiracji ze spotkania:

img_3137 img_3138

Nie zabrakło ferii barw i zapachów wśród roślin bylinowych.

img_3145

Znalazł się też miejsce dla kaktusów i sukulentów, które ostatnio powracają do łask.

img_3134

Liczny wybór traw ozdobnych, również nas zadowolił w tym roku.
img_3148 img_3152

Ukochane jeżówki w pięknych barwach.

img_3157

Jak co roku wystawa odbywa się na terenie Zamku w Otmuchowie. Najważniejszym punktem programu każdego zwiedzającego była najpewniej prestiżowa i zawsze przyciągająca uwagę wystawa kwiatów ciętych w Sali Rycerskiej zamku.

img_3170

Na samym terenie parku zamkowego, też znajdziemy ciekawe okazy botaniczne, jak ten perukowiec.
img_3172

Kwiaty cięte w ciekawej nowoczesnej aranżacji.

img_3188

Artystyczne dodatki do ogrodu, w formie rzeźb kowalskich. Cudo!
img_3190

Zapraszamy w przyszłym roku!

II etap konsultacji dokumentu „Kierunków Rozwoju i Zarządzania Terenami Zieleni w Krakowie na lata 2017 – 2030”

W połowie czerwca rozpoczął się drugi etap konsultacji społecznych dokumentu pn.: „Kierunki rozwoju i zarządzania terenami zieleni w Krakowie na lata 2017-2030”. W pierwszym etapie konsultacji, który odbył się na przełomie 2015 i 2016 roku, obyły się spotkania we wszystkich dzielnicach, zebrano wtedy wnioski, uwagi i pomysły odnośnie rozwoju terenów zieleni. Spotkania miały formę otwartą, warsztatową, a każdy z uczestników mógł przedstawić swoje postulaty i zaznaczyć je na mapach. Na koniec każdego ze spotkań odbyło się głosowanie celem wyboru najistotniejszych zagadnień w danej dzielnicy. Następnie, zebrane postulaty zostały przeanalizowane i te możliwe do realizacji zostały włączone do opracowywanej koncepcji. Większość postulatów została przyjęta.

W bieżącym etapie konsultacji przedstawiona będzie robocza wersja koncepcji i omówiony zostanie sposób rozpatrzenia postulatów. Spotkania będą miały formę informacyjno-dyskusyjną. Odbędą się one w czterech starych dzielnicach (Śródmieście, Krowodrza, Nowa Huta, Podgórze), z podziałem Podgórza na dwie części ze względu na rozległość obszaru. Taki podział konsultacji ma na celu kompleksowe przedstawienie proponowanego systemu terenów zieleni w szerszym kontekście, niż tylko najbliższego otoczenia miejsc zamieszkania. W pierwszej części prezentowana będzie robocza wersja koncepcji, zaś w drugiej odbędzie się dyskusja na forum ogólnym nad przedstawionymi propozycjami.

Chętni będą mogli jak dotychczas zgłaszać swoje postulaty także w formie mailowej na adres: miastowzieleni@um.krakow.pl

lub pisemnie do:

Wydziału Kształtowania Środowiska UMK, Os. Zgody 2, 31-949 Kraków

oraz na FB tutaj (klik).

Cykl konsultacji zostanie zamknięty końcem czerwca. W lipcu i sierpniu zostanie przygotowana końcowa wersja dokumentu.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

10531381_395581343968258_5066188511750241255_o

Publikujemy również roboczą koncepcję terenów zieleni, która będzie prezentowana na spotkaniach konsultacyjnych. Wszelkie uwagi można zgłaszać do 15 lipca.

Zapraszamy do przeglądania mapy tutaj (klik).

mapaKMWZ

Więcej na temat konsultacji, zdjęcia ze spotkań i wszystkie materiały do pobrania na stronie Miejskiego centrum Dialogu:

Miejskie Centrum Dialogu – Pierwszy etap konsultacji Kierunków rozwoju i zarządzania terenami zieleni w Krakowie na lata 2017 – 2030 – klik

oraz na funpagu FB – Kraków – Miasto w Zieleni – klik

BOMBY NASIENNE – DIY

Jak zazielenić tereny wokół nas bez przeskakiwania przez ogrodzenie? Na przykład bombami nasiennymi, które służą do zazieleniania miejsc, w które trudno się dostać, żeby coś posiać lub posadzić w inny sposób. Ogrodzone płotami, puste place znajdują się w każdym mieście. Taka ziemia niczyja, to idealny teren, aby rozsiać na nim mieszanki kwiatów łąkowych, które upiększą naszą okolice 🙂

Nasienne bomby to starożytny wynalazek, niegdyś służyły do bezpiecznego przechowania nasion do kolejnego sezonu, natomiast w XX wieku spopularyzował je permakulturowy guru, Japończyk Masanobu Fukuoka, praktykujący ogrodnictwo przy minimalnej ingerencji w naturę. Potem pomysł zaadaptował i rozwija ruch partyzantki ogrodniczej.

do całego zabiegu potrzebne jest trochę gliny (tutaj glina rzeźbiarska – szybkoschnąca), dobrego kompostu i nasion (tutaj mieszanka kwiatów letnich).

IMG_2308

Z kawałka gliny formujemy najpierw płaski placek, wielkości placka ziemniaczanego ;P

IMG_2309

Na środek glinianego placka nasypujemy odrobinę dobrego kompostu.

IMG_2310

Następnie „doprawiamy” porządną szczyptą nasion kwiatów łąkowych.

IMG_2311

Tak oto wygląda nasze danie główne ;P

IMG_2312

Cały kompostowo-nasienny farsz sklejamy w glinie niczym pieroga ruskiego, dbając o to aby cenna zawartość nie uciekła nam na zewnątrz.

IMG_2313

Na końcu formujemy zgrabną kulkę, tzn. bombę 🙂

IMG_2314

Bomba nasienna to kulka, zawierająca nasiona roślin i ziemię, w której mają się rozwinąć, dodatkowym składnikiem jest glina która to wszystko scala i powoduje, że bomba może w całości przetrwać lądowanie w docelowym miejscu. Pod wpływem deszczu i słońca bomba powoli uwolni swoją cenną zawartość i dosłownie rozkwitnie!

Robienie bomb nasiennych jest proste i przyjemne, a składniki do nich łatwe do zdobycia i niedrogie. Natomiast samo bombardowanie terenu poprawi humor każdemu, podobnie jak późniejsze obserwowanie wyrastających i zakwitających roślin.

Jesteście gotowi do bombardowania kwiatami? Zapraszamy do zabawy!

Święto Kwiatów II Magazynu Usta

Zapraszamy na naszą relację z wydarzenia – Święto Kwiatów II Magazynu Usta w Warszawie (klik).

2016-04-04-06.05.13-pm

Spędziliśmy na tym wiosennym wydarzeniu w Warszawie dosłownie chwilę, ale było warto przeciskać się przez tłumy. Rozpoczęliśmy naszą wizytę od spaceru po stoiskach wszystkich wystawców, a skończyliśmy na konsumpcji przepysznych ciast od  Magdalena Święciaszek (klik).

IMG_1853

Całe przedsięwzięcie organizowane jest przez prześwietny Magazyn Usta (klik).

IMG_1863

Natomiast główny kwiatostan zapewniła kwiaciarnia Kwiaty&Miut z Poznania (klik), chłopaki z tejże kwiaciarni również są autorami publikacji prezentowanej premierowo na wydarzeniu, czyli O kwiatach (klik).

IMG_1869

Podziwialiśmy również liczną ceramikę, której było nawet więcej niż kwiatów ;-P

IMG_1864IMG_1867IMG_1870

Na święcie też liczne sukulenty, kwietniki i donice – tutaj nasze ulubione betonowe donice od GrowRaw (klik).

IMG_1858

Były też i kwiaty z bibuły! Zawsze świeże i pachnąceMartyna Mielnicka i Thumbelina Flower (klik).

IMG_1886

Pachnące kwiatowe mydła, niczym kawałki tortów puszyły się na stoisku Purite (klik).

IMG_1877

Najbardziej jednak przypadło nam do gustu stanowisko Forest Forever (klik). Piękne kompozycje leśne w słojach i gąsiorach szklanych.

IMG_1887

Sebastian Kulis z Roślinne Porady (klik) prowadził jednodniowy wymiennik roślin, jak wynika z naszych obserwacji było to bardzo oblegane miejsce na wydarzeniu. Z czego ogromnie się cieszymy!

1009889_1118120351573100_2221647092534889110_n

Kolejne wydarzenie z cyklu Święto Kwiatów już w dniu 16.04 w Poznaniu, więcej tutaj (klik).

Serdecznie zapraszamy do spotkania!