Loading...

Blog

ANTRESOLA W KAWALERCE m. WROCŁAW, woj. dolnośląskie

 

Styczeń, to czas podsumowania projektów z zeszłego roku, zamknięty sezon i czas na uzupełnienie portfolio 🙂 Zaczniemy nieco od tzw. „prywaty”, chciałabym przedstawić wam projekt oraz wykończenie zrealizowane dla mnie samej, czyli właścicielki GRUNT STUDIO ;-P

Jest to projekt, który powstał dość spontanicznie w czerwcu 2017 r. – antresola w kawalerce o metrażu 32 m2, zlokalizowanej w centrum Wrocławia w starej kamienicy. Dzięki dużej wysokości sufitów – 310 cm, była możliwość zainstalowania antresoli, czyli tzw. półpiętra. Pod antresolą wysokość 180 cm, na poziomie antresoli mamy wysokość 120 cm, natomiast cała konstrukcja jedynie 10 cm grubości. Już od dłuższego czasu marzyliśmy z mężem o takim rozwiązaniu, przyszedł na to odpowiedni czas i zaryzykowaliśmy 🙂 Nie ma to jak testować pomysły na sobie ;P

Powstał projekt, następnie realizacja i wykończenie konstrukcji małej architektury, czyli naszej antresoli o metrażu: 6 m2. Cała ta nowo-zaprojektowana przestrzeń miała na celu powiększenie powierzchni kawalerki i oddzielenie sypialni od reszty mieszkania. Na antresoli mieści się materac o wym. 160×200 cm, samodzielnie wykonane oparcie łóżka oraz miejsce na stolik, najczęściej wykorzystywany pod ekran komputera przy oglądaniu filmów, leżąc w łóżku. Należy pamiętać, iż przy planowaniu łóżka na antresoli w postaci materaca położonego wprost na jej powierzchni, podłoga półpiętra musi mieć niewielkie przerwy pomiędzy deskowaniem, ok. 3-4 mm prześwity. Maja one służyć wentylacji materaca i cyrkulacji powietrza tuz pod nim!

Innowacyjnym rozwiązaniem stała się konstrukcja antresoli podparta jedynie na 3 drewnianych słupach, czwarte mocowanie znalazło się w podwieszeniu konstrukcji do sufitu. W drewnianym słupie na poziomie antresoli, został ukryty stalowy pręt dla bezpieczeństwa przymocowany aż  na 5 kotwach do sufitu. Taka konstrukcja podwieszenia jednego z rogów antresoli do sufitu była możliwa tylko dlatego, iż sufity w naszej kamienicy od 3 piętra są konstrukcji betonowej, a nie drewnianej. Nie ryzykowalibyśmy z takim sposobem mocowania przy drewnianym stropie, z pewnością groziłoby to uszkodzeniu sufitu jak i stropu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskaliśmy otwartą przestrzeń pod antresolą, a nie podzieloną drewniany słupem na środku pokoju. Dodatkowym elementem konstrukcji są liczne półki i schowki pod schodami oraz ozdobne grube sznury bawełniane w postaci barierek i poręczy, zakończone mosiężnymi detalami. Konstrukcja została wykonana z najtańszego drewna litego, czyli suszonych desek sosnowych. Nie podoba nam się jak sosna z czasem ciemnieje i żółknie, dlatego całość wykończona została niemieckiej produkcji bio-olejem impregnującym drewno, najpierw przeźroczystą bazą, następnie dwoma warstwami lekko zabielającymi deski. Dało to efekt lekkości całej konstrukcji i rozjaśniło wnętrze.

Projekt, stan zastany oraz inspiracje:

C:UsersAdministratorDesktopDOKUMENTYantresolaANTRESOLAwymi

W takcie realizacji:

IMG_7201IMG_7189

IMG_7198IMG_7196

Późnym wieczorem po montażu całości i malowaniu drewna:

IMG_7924

IMG_7935

IMG_7897

IMG_7945

Wygląd półpiętra na antresoli, mieści się duży materac o wym. 160 x 200 cm, zagłówek łóżka, stolik i kilka innych rzeczy.

2

Antresola i przestrzeń pod nią w kolejnych dniach użytkowania:

6

5

Widok z kuchni na pokój i antresolę przez tzw. „okno podawcze”:

12Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu całego przedsięwzięcia, ta realizacja kosztowała nas sporo pracy i nerwów, ale było warto! Polecamy takie rozwiązania do małych wnętrz czy kawalerek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *